اشنایی با چرم وگان

همه ما میدانیم که چرم یکی از پرسود تجارت های دنیا می باشد و چهارمین صنعت الوده کننده جهان می باشد.

در این صنعت میلیار ها حیوان کشته شده و مقدار بسیار زیادی اب مصرف می شود. مثلا برای تولید یک جفت کفش چرم 800 لیتر اب نیاز است.

با گذشت زمان در فرایند تولید چرم چه چرم حیوانی و چه چرم تولید انسان به دلیل اسیب زیادی که به حیوانات و طبیعت وارد میکرد باعث شد که فعالان حقوق حیوانات و دوستداران طبیعت به فکر بی افتند و به دنبال راه چاره ای برای رفع این مشکل باشند.

تا چند سال پیش برای انتخاب چرم مورد نظر خود تنها دو مورد در داشتیم چرم های طبیعی و چرم های مصنوعی، اما امروزه با  گزینه های زیادی روبرو هستیم که همه از مواد طبیعی و گیاهی تولید شده است و خطری برای محیط زیست ندارد.

امروزه گزینه های زیادی برای تولید چرم وجود دارند که برخی از انها از پسماند های محصولاتی آناناس، سیب، قارچ، چوب پنبه، انبه، قهوه و به تازگی از کاکتوس تولید می‌شود.

کفش برای علاقمندان به قهوه

آشنایی با چرم وگان:کفش با طرح قهوه

طراح این محصول اعلام کرده بود که این محصول تازه می تواند مورد علاقه عاشقان قهوه باشد زیرا قهوه علاوه بر نوشیدنی محبوب میتواند با کمی نواوری به یک کفش محبوب تبدیل شود .

یک شرکت المانی به نام Nat-2  که در سال 2007 توسط سباستین تیس تاسیس شد. خانواده سباستین یکی از قدیمی ترین کمپانی های تولید کفش را در اروپا داشتهع ولی چیزی که او را از خانواده اش متمایز میکند حس نواوارانه وی می باشد زیرا که همیشه و در هر حالی به دنبال ایده های جدید بود.

بعد از چند سال با فعالیت کردن در این کمپانی توانست کفش ورزشی Unisex را که از تفاله قهوه بدست امده است را وارد بازار کند. در این کفش به غیر از یک لایه از چرم قهوه بقیه لایه ها از جنس پلاستیک قابل بازیافت  و کفی کفش که از جنس چوب پنبه می باشد و ضد باکتری است .

 

Iconic Veja و کالکشن خاص خود

کفش veja

 

 

Veja یک برند کفش در پاریس می باشد که کلکسیون خاصی از کفش های خود که از زباله ذرت تولید شده است را وارد بازار نموده .

این شرکت در سال 2004 توسط Sbabastian Kopp  و fracios Morillion  تاسیس شد و 5 سال از عمر خود را صرف تولید محصولی جدید که گفته می شود شبیه چرم است را صرف کرده اند.  دواقع این خط تولید برای جلوگیری از اسیب رسیدن به محیط زیست و تخریب جنگل های برزیل شروع به کار کرده است.

درسته که کفش های این برند از پس ماند ذرت درست شده اما مانند چرم طبیعی  کاملا چشم گیر است  .این برند ثابت کرده است که با کمی نواوری و ایده پردازی میتوانید بدون اثیب رساندن به طبیعت در عرصه صنعت مد بهترین باشد.

 

Veerah و ایده تولید کفش از چرم سیب

کفش با چرم سیب

کفش با چرم سیب

این برند 6 سال در حال تحقیق در این زمینه بود و زمانی که احقیقات خود را به سرانجام رساند خط تولید کفش از چرم پوست سیب را شروع کرد. این سیب ها از مزارع کشت سیب کوه های ایپ بدست می اید و تمام قوانین کشت اورگانیک با رعایت تمامی پرتکل های لازمه در کشت رعایت می شود.

چرم های تولید شده از پوست سیب بسیار زیبا و کاملا شبیه به چرم های معمولی می باشند و این خودش یه نکته مثبت برای تقویت این ایده می باشد.

این چرم کاملا بادوام و ضد الژی می باشد و به دلیل منافذ باز موجود در پوست سیب سبب می وشد که کفش قابلیت تنفس را داشت باشد و دربرار اشعه ماوراء بنفش هم مقاوم می باشد.

 

Luxtra و ایده کیف هایی از چرم انبه

کیف با چرم انبه

 

اولین برند انگلیسی بود که کیف هایی از جنس چرم انبه وارد بازار کرد . در چند سال اخیر در تولیدات چرم ها تحولاتی ایجاد شده است . بدلیل نگرانی هایی برای سهم مد در بحران های اب وهوایی شرکت های مد به دنبال ایده ها و نو اوری هایی در این زمینه هستند که خوشبختانه روز به روز دست یابی به ایده های نو و جذاب بیشتر میشود.

 

چرم اناناس بجای چرم های حیوانی

کفش با چرم آناناس

کفش با چرم آناناس

 

Carmen Hijosa در ابتدا در تولید چرم های حیوانی فعالیت داشت ولی رفته رفته در دهه 1990 پی به تاثیرات بد چرم حیوانی بر طبیعت برده و به دنبال راه حلی بهتر برای رفع این بحران بود تا اینکه پس از سال ها تحقیق او pinatex که چرم بدست امده از برگ اناناس می باشد را ابداع کرد درواقع این برگ ها محصولات جانبی کشت اناناس هستند و اثر محیطی برخی از مواد مثل pvcو چرم های طبیعی را ندارد.

Carmen hijosa شرکت ananas anam  را برای تولید و فروش pinatex تاسیس کرد . البته لازم به ذکر است که این شرکت محصولات مستقیم از چرم اناناس را نمی فروشد اما شرکت هایی مانندNae Vegan ، Hozen ، HFS Collective و Hugo Boss این نوع چرم را تهیه کرده و محصولات بدست امده از این محصولات را وارد بازار می کنند.

 

 چرم کاکتوس جدیدترین ایده صنعت مد

کیف از جنس چرم کاکتوس

چرم کاکتوس

این ایده حاصل تلاش های دو کارفرین مکزیکی می باشد که وقت زیادی برای پیدا کردن یک جایگزین مناسب و نو بجای چرم های طبیعی صرف کردند.

بعد از دوسال تلاش و تحقیق این دو جوان دست یافتند که نه تنها این محصول با محیط سازگار است بلکه از نظر ظاهری بسیار شبیه چرم واقعی می باشد. ان ها برای تبدیل چرم وگان از راه کار های خاصی استفاده کرده اند.

نام تجاری ایم محصول desserto  می باشد . کاکتوسی که برای تولید این چرم بکار می رود باید پوسته ظخیمی داشته باشد و دارای ناهمواری داشته باشد ک همین امر باعث می شود که بافت کاملا شبیه سازی شده به چرم حیوانات باشد.علت انتخاب کاکتوس اینکه این گیاه به اب زیادی احتیلج ندارد و به وفور در مکزیک یافت می شود.

مراحل تعولید این چرم به این صورت است که برگ های یزرگ و پهن کاکتوس شسته و پوره می شود و بعد از در افتاب خشک می کنند و با مهارت خاصی و رنگ های خاصی ان هارا رنگ امیزی میکنند و همین امر سبب می شود که چرم وگان گواهینامه اورگانیک بودن را داشته باشد.

چرم کاکتوس جدیدترین ایده صنعت مد

چرم کاکتوس جدیدترین ایده صنعت مد

از آن‌جایی که از مواد عالی تولید شده به پوست اجازه تنفس می‌دهد که این مورد را چرم مصنوعی ندارد. چرم کاکتوس تا حدود تجزیه‌پذیر است ولی پلاستیک نه و مشکل بعدی چرم مصنوعی اثرات منفی است که بر روی محیط زیست می‌گذارد که چرم تولید شده از کاکتوس آن مشکل را ندارد.

 

پوشیسم ، سبکی از پوشش
اولین رسانه جامع مُد ایرانی | تلویزیون مُد ایرانی

تگ ها:

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور