از 30 فروردین تا 5 اردیبهشت هفته‌ی جهانی فشن رولوشن نام گذاری شده است، هفته‌ای که همزمان است با سالگرد فروپاشی ساختمان راناپلازا که محل کار خیاط‌های بنگلادشی بود.

بنگلادش بیش از چهار هزار و ۵۰۰ کارخانه تولید پوشاک دارد که در آن‌ها بیش از چهار میلیون کارگر مشغول به کار هستند. بیشتر این کارگر‌ها، زن هستند و حقوق ماهانه آن‌ها حدود ۶۸ دلار است.

جنبش جهانی فشن رولوشن با رویکرد توجه به فضای عادلانه‌تر، امن‌تر و پاک‌تر در مد جهانی ایجاد شد.

ماجرا به آنجا برمی‌گردد که در ماه آوریل سال ۲۰۱۳، ساختمان نه طبقه کارخانه “رانا پلازا” در بنگلادش فرو ریخت و در این حادثه بیش از ۱۱۰۰ نفر جان باختند.

صنایع تولید پوشاک بنگلادش به ایمنی پایین محیط کار معروف است، و بسیاری از کارخانجات تولید پوشاک این کشور حتی تجهیزات اولیه مانند دستگاه تهویه هوا ندارد.

در سال ۲۰۱۳ و در واکنش به فاجعه رانا پلازا در بنگلادش توسط کری سامرز (Carry Somers) و اورسولا دی کاسترو (Orsola de Castro) پایه گذاری شد. سامرز و دی کاسترو هر دو تجربه کار در صنعت مد را داشتند. در مدت ۲۰ سال گذشته، برند مد سامرز با عنوان پاچاگوتی (Pachaguti) پیشگام در شفاف سازی زنجیره تامین رادیکال بود و دی کاسترو از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۴، پیشگام برچسب From Somewhere بوده و آن را پایه ریزی کرده است. انقلاب مد به عنوان سکویی برای دانشگاهیان، طراحان، نویسندگان، خرده فروشان و رهبران مشاغل طراحی شد تا مردم را ترغیب کند که کاری برای صنعت مد انجام دهند. بودجه این سازمان توسط بنیادهای خصوصی، کمکهای مالی سازمانهای خیریه و تجاری، و کمکهای فردی تامین میشود. سامرز و دی کاسترو هشتگ #WhoMadeMyClothes را در سال ۲۰۱۳ به راه انداختند.

اولین بزرگداشت روز انقلاب مد در ۲۴ آوریل ۲۰۱۴ برگزار شد و هشتگ انقلاب مد با عنوان #insideout به ترند جهانی شماره ۱ توئیتر تبدیل شد.

خانمها برای حمایت از جنبش #InsideOut، لباسهای خود را پشت و رو می پوشند تا برچسب های داخل لباسها نمایان شود تا محلی که لباس در آن تولید شده است را به نمایش بگذارند.
افراد مشهوری از جمله کریستی تورلینگتون (Christy Turlington)، لیویا فرث (Livia Firth) و آمبر والتا (Amber Valletta) پست هایی را در رابطه با این هشتگ در بسترهای اجتماعی خود منتشر کردند. این هشتگ مردم را تشویق می کرد تا لباسهای خود را پشت و رو بپوشند تا برچسب های داخل لباسها نمایان شود و مشخص شود که این لباسها در کجا ساخته شده اند. علاوه بر این، خانه مد بریتانیا (British Vogue) یک گالری به سبک خیابانی با عنوان #InsideOut در ۲۴ آوریل ۲۰۱۴ برگزار کرد.

دومین بزرگداشت روز انقلاب مد در ۲۴ آوریل ۲۰۱۵ برگزار گردید. در این سال میزان دسترسی جهانی این جنبش به اخبار و رسانه های پخش آنلاین به ۱۶.۵ میلیارد دقیقه رسید و ۶۳ میلیون نفر از ۷۶ کشور جهان هشتگ #WhoMadeMyClothes را به ترند شماره یک توئیتر تبدیل کردند. ویدئوی یک تی شرت ۲ یورویی – یک امتحان اجتماعی (The 2 Euro T-Shirt – A Social Experiment) در یوتیوب بیش از ۶.۵ میلیون بازدید داشت و برنده جایزه کن (Cannes Lions) شد.

سومین سال بزرگداشت انقلاب مد، در طی یک هفته و از ۱۸ تا ۲۴ آوریل ۲۰۱۶ برگزار شد. اولین هفته انقلاب مد با رویداد زمان پرسش مد (Fashion Question Time) در مجلس عوام بریتانیا (UK Houses of Parliament) همزمان شد. همچنین این هفته مد با عرضه اولین نسخه از شاخص شفافیت مد (Fashion Transparency Index) مصادف گردید. این نسخه به اطلاعاتی پرداخته بود که ۴۰ شرکت بزرگ مد جهان به ذینفعان خود و عموم مردم درباره موضوعات اجتماعی و زیست محیطی در خلال زنجیره تامین ارائه داده بودند. ۷۰۰۰۰ نفر در سراسر جهان با هشتگ #whomademyclothes از برندها سوال پرسیدند و ۱۵۶ میلیون نفر در سراسر جهان آن هشتگ را در رسانه های اجتماعی باز نشر کردند. برندهایی مثل جی استار راو (G-Star Raw)، آمیریکن اپالر (American Apparel)، فت فیس (Fat Face)، بودین (Boden)، ماسیمو دیوتی (Massimo Dutti)، زارا (Zara) و ویرهوس (Warehouse) تنها تعدادی از ۱۲۰۰ برند و خرده فروشی مد بودند که با عکس گرفتن از کارگران خود در حالی که می گفتند: «من لباس تو را تولید می کنم» (#imadeyourclothes) به پرسش مردم پاسخ دادند. حضور انقلاب مد در رسانه های آنلاین در ۲۲ آوریل ۲۰۱۶ به ۲۲ میلیارد دقیقه رسید.

در ۲۶ اکتبر سال ۲۰۱۶، یک تی شرت ۲ یورویی، یک امتحان اجتماعی (Social Experiment) در مراسم جایزه جهانی سابری (Global Sabre Awards) رتبه هفتم برترین کارزارهای روابط عمومی در آن سال را به دست آورد. این ویدئو بیش از ۷.۵ میلیون بار بازدید شده بود.
چهارمین بزرگداشت سالیانه هفته مد از ۲۴ تا ۳۰ آوریل ۲۰۱۷ برگزار گردید. در روز انقلاب مد در این سال دومین نسخه از شاخص شفافیت مد منتشر شد که مروری بر نحوه افشای سیاست ها، اقدامات و برنامه های اجتماعی و زیست محیطی ۱۰۰ شرکت از بزرگترین برندها و فروشندگان مد در سراسر جهان بود. ۶۶۰۰۰ نفر در حدود ۱۰۰۰ مراسم بزرگداشت انقلاب مد در سراسر جهان حضور پیدا کردند و ۵۵۳ میلیون بار هشتگ های مربوط به انقلاب مد در ماه آوریل در رسانه های اجتماعی باز نشر شد و بیش از ۲۰۰۰ برند و تولیدکننده به پرسش #imadeyourclothes پاسخ دادند.
بزرگداشت هفته انقلاب مد در پنجمین سال، از تاریخ ۲۳ تا ۲۹ آوریل سال ۲۰۱۸ برگزار گردید. در این سال بیش از ۱۰۰۰ مراسم در سراسر جهان برای بزرگداشت این رویداد برپا شد که شامل استودیوی مد باز (Fashion Open Studio) و زمان پرسش مد (Fashion Question Time) در مجلس عوام بریتانیا نیز بود. در ماه آوریل سومین نسخه از شاخص شفافیت مد منتشر شد که مروری بر نحوه افشای سیاست ها، اقدامات و برنامه های اجتماعی و زیست محیطی ۱۵۰ برند برتر صنعت مد بود.

شما هم به ما بپیوندید،و از برند‌های موردعلاقه‌ی خود شفافیت بطلبید. در این هفته از برندهای محبوبتان بپرسید که دوزندگان لباس‌هایتان چه کسانی هستند؟ چقدر حقوق دریافت می‌کنند؟ و در چه شرایطی کار می‌کنند.

شعار امسال کمپین جهانی فشن رولوشن، “حقوق، روابط و تغییر” است . حقوق بشر و حقوق طبعیت همواره به هم پیوسته‌اند. ما بخشی از جهان هستیم و حق ما برای داشتن یک محیط سالم به سلامت کره‌ زمین بستگی دارد. تخریب اکوسیستم که امروزه در جهان شاهد آن هستیم ناشی از جهان‌بینی‌ای است که در آن رفاه انسانی و محیط‌زیست را از هم منزوی و جدا می‌بیند.
ما به یک تغییر اساسی در روابطمان احتیاج داریم: رابطه‌ی ما با محیط‌زیست، با یکدیگر، با لباس‌هایمان. از سال گذشته این تغییر دیدگاه تا حدی به خاطر شروع کویید۱۹ آغاز شده‌ است، بسیاری از ما متوجه ارزش‌های واقعی در زندگی‌ و روابطمان شدیم و زمان خوبی برای تغییر در سیستم مد و روابط ما با لباس – تولید، پوشش و نگه‌داری – است.
همچنین احتیاج داریم این تغییر در روابط بین برندها ( تولیدکنندگان) هم اتفاق بیافتد و رابطه‌ی خود را از شکل رقابت به همکاری جایگزین کنند تا بتوانند چالش‌های عمده‌ صنعت مد را حل کنند.
لازم است رابطه‌ی برند‌ها( تولیدکنندگان) و کارکنانشان نیز تغییر کند، به طوری که حقوق مردم و محیط‌زیست را نیز در هنگام تصمیم گیری‌های برند در نظر بگیرند.

اما شاید بگین که چرا باید منابعمون رو با بقیه به اشتراک بذاریم و خودمون رو در معرض کپی شدن قرار بدیم؟ باید بگیم که اگه میخوایم دنیا جای بهتری بشه باید روشمون رو عوض کنیم،‌ به جای رقابت، با هم همکاری کنیم و به هم کمک کنیم، سعی کنیم خلاقانه فکر و عمل کنیم چون ذهن خلاق همیشه چند قدم جلوتر از بقیه ست.

اکنون زمان تغییر اساسی است

 

پوشیسم ، سبکی از پوشش
اولین رسانه جامع مُد ایرانی | تلویزیون مُد ایرانی

نظر دهید

پاسخ دهید

بازیابی رمز عبور